TISCA State Swimming Coaches of the Year
1972 to 1999

Year Girls Coach Girls Team   Boys Coach Boys Team
1972 Dennis Brittain   Midland Lee Pete Payne Spring Branch Memorial
1973 Bill Walker  San Antonio Northeast  Joe Carpenter Clear Creek 
1974 Bill Walker San Antonio Northeast Pete Payne Spring Branch Memorial
1975         ?          Houston Bellaire Lanny Landtroop Clear Lake
1976 Lanny Landtroop Clear Lake Lanny Landtroop Clear Lake
1977 Joe Carpenter Clear Creek Lanny Landtroop Clear Lake
1978 Neil Matson Richardson Ed Lusk Spring Branch Memorial
1979 Carol Hemphill Westchester Lanny Landtroop Clear Lake
1980 Scott Zolinski San Antonio Clark Dave Morea Spring Branch Memorial
1981 Lanny Landtroop Clear Lake Lanny Landtroop Clear Lake
1982 Lanny Landtroop Clear Lake Lanny Landtroop Clear Lake
1983 Dotson Smith Austin Anderson Lanny Landtroop Clear Lake
1984 Al Marks San Antonio Churchill Lanny Landtroop Clear Lake
1985 Scott Zolinski  San Antonio Clark Ken Terwey Richardson Pearce
1986 Shelly Golden Richardson Beckner Ken Terwey Richardson Pearce
1987 John Webb Cypress Creek Al Marks San Antonio Churchill
1988 Jesse Cole Plano Al Marks San Antonio Churchill
1989 Mark Onstott Cypress Fairbanks Al Marks San Antonio Churchill
1990 Eddie Adams Conroe McCollough Al Marks San Antonio Churchill
1991 Greg Joseph Humbe Kingwood Jesse Cole Plano
1992 Lanny Landtroop Humble Kingwood Theron Pickle Tyler Lee
1993 Shelly Drury Richardson Beckner Lanny Landtroop Humble Kingwood
1994 Lanny Landtroop Humble Kingwood Lanny Landtroop Humble Kingwood
1995 Shelly Drury Richardson Beckner John Webb Cypress Creek
1996 Amy Marshall Allen John Vogel Conroe The Woodlands
1997 Pete Payne Conroe The Woodlands Pete Payne Conroe The Woodlands
1998 Jesse Cole Plano Patrick Henry Grapevine
1999 Al Marks San Antonio Churchill Pete Payne Conroe The Woodlands
2000 Robert Tidmore (5A) Cypress Falls    

     In 2000 UIL swimming and diving in Texas split into two classes.
Class 4A and Under and Class 5A